czwartek, 31 grudnia 2020
poniedziałek, 28 grudnia 2020
czwartek, 24 grudnia 2020
poniedziałek, 30 listopada 2020
Austriacki kodeks postępowania karnego z dnia 23 maja 1873
Die Österreichische Strafprozessordnung vom 23. Mai 1873
sobota, 24 października 2020
POJEDYNEK
O świcie na leśnej polanie w towarzystwie sekundantów, w samo południe w miasteczku na Dzikim Zachodzie, pod nocnym niebem stepów – w wielu książkach i filmach pojedynki przedstawiane są w widowiskowy sposób jako decydujące starcie dwóch przeciwników. Pojedynki, które miały miejsce w rzeczywistości, niejednokrotnie nie ustępowały fikcyjnym. Stanowiły wręcz kanwę późniejszych opowieści.
W niektórych epokach pojedynkowano się nagminnie, nie zwracając większej uwagi na wprowadzane zakazy i sankcje karne. Powstawało wiele tak zwanych kodeksów honorowych, które regulowały postępowanie od momentu dokonania obrazy przez wyzwanie na pojedynek do samego pojedynku włącznie. Ustawodawstwo różnych państw uznawało udział w pojedynku za przestępstwo, co jednak nie powstrzymywało pojedynkujących się.
Zgodnie z polskim kodeksem karnym z 1932 roku zabicie człowieka w pojedynku lub uszkodzenie jego ciała zagrożone było karą więzienia do lat 5 albo aresztu. Sekundantów sąd mógł uwolnić od kary. Kodeksy karne, obowiązujące na ziemiach polskich do czasu wprowadzenia kodeksu karnego z 1932 roku, przewidywały za pojedynek karę twierdzy.
Kodeks karny z 1969 roku i obowiązujący kodeks karny z 1997 roku nie znają odrębnego typu przestępstwa, polegającego na pojedynkowaniu się. Silnie zakorzeniona kiedyś tradycja pojedynkowania się w obronie honoru jest już przeszłością.
Powodem wyzwania kogoś na pojedynek była dokonana przez niego obraza. W dzisiejszych czasach pojedynki w obronie honoru – godności i czci – toczą się na sali sądowej, a orężem jest prawo.
Joanna Orda
fot. CC0
niedziela, 27 września 2020
Tryumf sprawiedliwości
Pomyślnie zakończyły się kolejne sprawy cywilne, w których występowałam przed sądem jako pełnomocnik procesowy strony walczącej o godność i cześć. Niezmiernie się cieszę, że sprawiedliwość zatryumfowała. Godność człowieka jest niezbywalna i nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona mają istotne znaczenie w demokratycznym państwie prawnym.
fot.CC0
niedziela, 26 lipca 2020
sobota, 11 lipca 2020
Układ o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej, łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi
W dobie coraz szybszego rozwoju technologii kosmicznych i związanej z tym wzmożonej eksploracji przestrzeni kosmicznej wzrasta znaczenie regulacji zagadnień z zakresu międzynarodowego prawa kosmicznego. Podstawowe elementy tego prawa stworzył Układ o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej, łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi z 1967 r., zawarty w Moskwie, Londynie i Waszyngtonie. Teksty układu zostały sporządzone jako jednakowo autentyczne w pięciu językach (rosyjskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i chińskim). Układ, zwany również traktatem o przestrzeni kosmicznej, składa się ze wstępu i 17 artykułów.
fot. CC0
wtorek, 30 czerwca 2020
STABILNE PRAWO
Zdarza się, że zachodzi potrzeba zmian w prawie. Zmiany te muszą być jednak przemyślane. Więcej na ten temat pisałam tutaj.
poniedziałek, 18 maja 2020
Kodeksy postępowania karnego na ziemiach polskich od 1918 roku do dziś
czwartek, 23 kwietnia 2020
środa, 22 kwietnia 2020
sobota, 11 kwietnia 2020
sobota, 4 kwietnia 2020
SŁUŻENIE PRAWU
sobota, 21 marca 2020
Stan epidemii
sobota, 14 marca 2020
Ograniczenie konstytucyjnych wolności i praw
sobota, 7 marca 2020
Od starożytności do dziś
Podobny post:
Wyprawa do Suzy
Źródło: (1) W. Sochacki, Starożytność, 2016.
fot. CC0