wtorek, 3 marca 2015

Porwanie samolotu

porwanie samolotu

Jest słoneczny, grudniowy dzień. Niebo jest bezchmurne. Wieje lekki wiatr. Idealne warunki do lotu. Francuski samolot z 239 osobami na pokładzie stoi na płycie lotniska w Algierze. Przygotowuje się do startu. Na pokład wchodzi 4 mężczyzn, podających się za funkcjonariuszy policji. Wkrótce okazuje się, że to był podstęp. Samolot zostaje uprowadzony.

Wydarzenia te rozegrały się 24. grudnia 1994 r. Na ich podstawie powstał film "Szturm" ("L'assaut") w reżyserii J. Leclerqa.

Zgodnie z polskim prawem karnym uprowadzenie samolotu jest przestępstwem stypizowanym w art. 166 § 1 kk. Przepis ten wymienia trzy możliwe sposoby działania sprawcy: podstęp (zabieg wprowadzający w błąd), gwałt na osobie (zastosowanie wobec ofiary brutalnej siły fizycznej) oraz groźbę bezpośredniego użycia takiego gwałtu. Zachowanie się polega na przejęciu kontroli nad statkiem powietrznym. Sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. Dwa typy kwalifikowane tego przestępstwa związane są ze skutkiem w postaci sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób oraz śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób. W pierwszym przypadku sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lat, zaś w drugim karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 5 lat albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

Jest to przestępstwo umyślne, skierowane przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu.
Joanna Orda


fot. Holgi