fot. geralt
czwartek, 31 grudnia 2015
czwartek, 24 grudnia 2015
środa, 16 grudnia 2015
Ucieczka przemytnika
Szybka, zwrotna łódź pomknęła w bezkresną ciemność. Po chwili nie było po niej śladu. Tej nocy szyprowi-przemytnikowi udało się uniknąć złapania.
czwartek, 19 listopada 2015
Rozmowy o prawie
wtorek, 27 października 2015
Oszust prawie doskonały
Któż nie chciałby skorzystać z takiej okazji? Na to własnie liczył, że pokusa zwycięży z rozsądkiem. W dniu, w którym otrzymywał pieniądze, znikał bez śladu. Bez najmniejszych skrupułów pozbawiał ludzi oszczędności, całego dorobku. Z zimną precyzją wybierał ofiarę, a potem krok po kroku prowadził ją do zgubnego końca.
niedziela, 27 września 2015
Nielegalne przekroczenie granicy
Illegal border crossing
piątek, 7 sierpnia 2015
Konwencja Waszyngtońska
Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora (CITES)
Wiele gatunków dzikich zwierząt i roślin zagrożonych jest wyginięciem. W celu ich ochrony w 1973 roku w Waszyngtonie sporządzono Konwencję o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), tzw. Konwencję Waszyngtońską.
Przystąpiło do niej dotychczas 180 państw. Polska ratyfikowała Konwencję w 1989 roku, w życie weszła w 1990 roku. W 2015 roku do Konwencji przystąpiła Unia Europejska.
Konwencja normuje handel dzikimi zwierzętami i roślinami; poddaje go kontroli i ograniczeniom. W rozumieniu Konwencji handlem jest import, eksport, reeksport (tj. eksport każdego okazu, który został wcześniej wwieziony) i sprowadzenie z morza (tj. wwiezienie do państwa okazów jakiegokolwiek gatunku, które zostały pobrane ze środowiska morskiego, nie będącego pod jurysdykcją żadnego państwa). Zróżnicowaną ochroną objętych zostało kilkadziesiąt tysięcy gatunków zwierząt i roślin.
Konwencja posiada trzy załączniki, które obejmują: gatunki zagrożone wyginięciem, które są lub mogą być przedmiotem handlu; gatunki, które jeszcze nie są, lecz które mogą stać się zagrożone wyginięciem, jeśli handel okazami tych gatunków nie zostanie poddany ścisłej reglamentacji; wszystkie gatunki, "co do których jedna ze Stron uzna swoją właściwość do objęcia ich reglamentacją, mająca na celu zapobieżenie lub ograniczenie eksploatacji tych gatunków i wymagającą współpracy innych Stron w zakresie kontroli handlu".
Wśród zwierząt objętych ochroną Konwencji znalazły się między innymi: niedźwiedzie, drapieżne koty, delfiny, papugi, małpy, nosorożce, a wśród roślin - kaktusy.
Handel okazami, należącymi do gatunków, które chroni Konwencja, możliwy jest tylko po uprzednim uzyskaniu i przedstawieniu zezwolenia (import, eksport) lub świadectwa (reeksport, sprowadzenie z morza). Uzyskanie zezwolenia lub świadectwa możliwe jest po spełnieniu szeregu warunków. Jednym z nich jest uzyskanie opinii organu naukowego państwa eksportowego (importowego), że eksport (import) nie przyniesie szkody w utrzymaniu danego gatunku. Okaz nie może zostać pozyskany z naruszeniem przepisów prawa o ochronie zwierząt i roślin. Każdy żywy okaz musi zostać przygotowany i przewożony w sposób, zapobiegający ryzyku okaleczenia, zachorowania lub okrutnego traktowania. Proponowany odbiorca żywego okazu musi posiadać wyposażenie odpowiednie do przetrzymywania go i opieki nad nim. W przypadku gatunków objętych Załącznikiem I okaz nie może być przeznaczony głównie do celów handlowych.
Funkcję Organu Zarządzającego Konwencji Waszyngtońskiej w Polsce pełni Minister Środowiska, natomiast Organu Naukowego - Państwowa Rada Ochrony Przyrody.
sobota, 4 lipca 2015
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Court of Justice of the European Union
Trybunał Sprawiedliwości został utworzony na mocy postanowień traktatu paryskiego o Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali z 1951 r. W wyniku podpisania razem z traktatami rzymskimi w 1957 r. Konwencji stał się organem wspólnym Wspólnoty Europejskiej, Euratomu i Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Po wejściu w życie Traktatu z Lizbony w 2009 r. zmieniono jego nazwę na Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Podstawowym zadaniem Trybunału Unii Europejskiej jest zapewnienie przestrzegania prawa UE. Kontroluje on legalność (zgodność z traktatami) aktów wtórnego prawa unijnego. Rozpatruje skargi na zaniechanie działania z naruszeniem traktatów przez instytucję, organ lub jednostkę organizacyjną Unii. Jest właściwy do orzekania w trybie prejudycjalnym o wykładni Traktatów oraz ważności i wykładni aktów przyjętych przez instytucje, organy lub jednostki organizacyjne Unii. Orzeka w sporach między Unią i jej pracownikami. Posiada szerokie uprawnienia.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej obejmuje: Trybunał Sprawiedliwości, Sąd i Sąd do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej.
W skład Trybunału Sprawiedliwości wchodzą sędziowie i rzecznicy generalni, powoływani za wspólnym porozumieniem przez rządy państw członkowskich na sześcioletnią kadencję. Wybierani są spośród osób, gwarantujących niezależność oraz mających kwalifikacje do zajmowania najwyższych stanowisk sądowych lub będących prawnikami o uznanej kompetencji. Skład sędziowski i skład rzeczników generalnych jest częściowo odnawiany co trzy lata. Sędziowie wybierają spośród siebie prezesa Trybunału Sprawiedliwości na odnawialną trzyletnią kadencję.
W skład Sądu wchodzi po jednym sędzi z każdego kraju Unii Europejskiej, zaś Sądu do spraw Służby Publicznej Unii Europejskie - siedmiu sędziów.
Siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest Luksemburg.
poniedziałek, 15 czerwca 2015
Wyprawa do Suzy
czwartek, 28 maja 2015
Rodzaje kar
Obowiązujący kodeks karny wyszczególnia pięć rodzajów kar. Są to: grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności, 25 lat pozbawienia wolności oraz dożywotnie pozbawienie wolności.
środa, 13 maja 2015
Przemoc wobec zwierząt
Media nierzadko podają informacje o przypadkach przemocy wobec zwierząt. W ostatnich dniach głośno było o wyroku tureckiego sądu, który skazał 21-letniego studenta na karę 3 lat więzienia za torturowanie i zabicie kota.
środa, 29 kwietnia 2015
Ojciec chrzestny
Kiedy w 1972 roku na ekrany kin wchodził film "Ojciec chrzestny" w reżyserii Francisa Forda Coppoli, nikt nie przypuszczał, że wejdzie on na stałe do kanonu kinematografii. Świetnie zrealizowany, z niezapomnianymi rolami Marlona Brando, Ala Pacino i Roberta de Niro, stał się klasyką gatunku. Film, oparty na kanwie książki Mario Puzo, opowiada historię włoskiej rodziny Corleone, która stworzyła mafijne imperium oraz jej przywódcy, capo di tutti capi, zwanego ojcem chrzestnym.
wtorek, 21 kwietnia 2015
Uszkodzenie samochodu
Zdarza się, że ten sam sprawca dokonuje serii uszkodzeń. Jedna z takich sytuacji miała miejsce w Warszawie. Policja zatrzymała tam mężczyznę, który w ciągu kilku miesięcy usłyszał 60 zarzutów uszkodzeń pojazdów. Łączna wartość strat poniesionych przez właścicieli tych pojazdów sięga zapewne kilkudziesięciu tysięcy złotych.
poniedziałek, 13 kwietnia 2015
Bezprawne pozbawienie wolności
sobota, 4 kwietnia 2015
poniedziałek, 23 marca 2015
Fałszowanie pieniędzy
Historia fałszowania pieniędzy sięga czasów starożytnych i emisji pierwszych pieniędzy, przede wszystkim monet. Od niepamiętnych czasów fałszerze próbują w szybki sposób wzbogacić się, samemu "produkując" pieniądze - z lepszym lub gorszym skutkiem. Żeby stworzyć dobry falsyfikat pieniądza, mogący uchodzić za oryginał, nie wystarczy być uzdolnionym grafikiem. Potrzebne są odpowiednie, drogie środki techniczne. Do najsłynniejszych współczesnych fałszerzy pieniędzy zalicza się m.in. Jürgena Kuhla i Franka Bourassa.
środa, 11 marca 2015
Pozbawienie praw publicznych w kodeksie karnym z 1969 roku
Pozbawienie praw publicznych było jedną z siedmiu kar dodatkowych, wymienionych w kodeksie karnym z 1969 r. Było orzekane w przypadku skazania: na karę śmierci albo na karę 25 lat pozbawienia wolności, za zbrodnię przeciwko podstawowym interesom politycznym lub gospodarczym PRL (np. za zdradę Ojczyzny lub sabotaż) oraz za inną zbrodnię popełnioną w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Kara ta mogła być orzeczona także w wypadku skazania na karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy od roku za inne przestępstwo popełnione z niskich pobudek.
wtorek, 3 marca 2015
Porwanie samolotu
Jest słoneczny, grudniowy dzień. Niebo jest bezchmurne. Wieje lekki wiatr. Idealne warunki do lotu. Francuski samolot z 239 osobami na pokładzie stoi na płycie lotniska w Algierze. Przygotowuje się do startu. Na pokład wchodzi 4 mężczyzn, podających się za funkcjonariuszy policji. Wkrótce okazuje się, że to był podstęp. Samolot zostaje uprowadzony.
niedziela, 22 lutego 2015
Napad na bank
Któż nie słyszał o spektakularnych napadach na banki i łupach o wartości milionów dolarów? Dokonania niektórych złodziei obrosły legendą, a ich nazwiska weszły do kultury masowej, głównie z powodu dobrze zrealizowanych filmów z wartką akcją i gwiazdorską obsadą. Butch Cassidy, Sundance Kid, Bonnie i Clyde ... . Lista jest długa. W filmach często ubarwia się życie głównych bohaterów, a do ich czynów dopisuje się jakąś ideologię. Przez to stają się ciekawsi dla widzów, jednocześnie tracąc na autentyczności.
środa, 11 lutego 2015
Poplecznictwo
Utrudnianie lub udaremnianie postępowania karnego przez pomaganie sprawcy przestępstwa, w tym i przestępstwa skarbowego, w uniknięciu odpowiedzialności karnej jest przestępstwem stypizowanym w art. 239 § 1 kk, tzw. poplecznictwem.
fot. geralt
poniedziałek, 2 lutego 2015
Austriacki kodeks karny z 27 maja 1852 roku
Das österreichische Strafgesetz vom 27. Mai 1852
Podobne posty:
Rosyjski kodeks karny z 1903 roku
Niemiecki kodeks karny z 15 maja 1871
wtorek, 27 stycznia 2015
Katalog kar zasadniczych w kodeksie karnym z 1969 roku
Podobne posty:
Pozbawienie praw publicznych w kodeksie karnym z 1969 roku
Kary zasadnicze w kodeksie karnym z 1932 roku
Austriacki kodeks karny z 27 maja 1852 roku
wtorek, 20 stycznia 2015
Kary zasadnicze w kodeksie karnym z 1932 roku
Podobne posty:
Katalog kar zasadniczych w kodeksie karnym z 1969 roku
Austriacki kodeks karny z 27 maja 1852 roku