niedziela, 31 grudnia 2023
sobota, 23 grudnia 2023
niedziela, 3 grudnia 2023
(Nie)stosowanie prawa
Cóż po pięknych słowach, za którymi nie idą czyny? Cóż po wzniosłych ideach, które pozostają w sferze teorii? Cóż po prawie, które nie jest stosowane?
Można mówić, można teoretyzować, można ustanawiać prawa. Kiedy jednak za słowami nie idą czyny, za teorią praktyka, a za prawem jego stosowanie, wszystko staje się pustym abstraktem.
Prawo nie zalicza się do kanonu literatury. Nie ma bawić, ani wzruszać. Jest zbiorem obowiązujących norm. Ma chronić stosunki społeczne, wypracowane przez społeczeństwo w długotrwałym procesie i usankcjonowane przez państwo.
Samo prawo – choćby najlepsze – nie zda się jednak na nic, jeśli nie będzie stosowane.
Joanna Orda
Przeczytaj również: (Nie)praworządność
fot. CC0
niedziela, 19 listopada 2023
Europejska Konwencja Praw Człowieka
niedziela, 12 listopada 2023
niedziela, 22 października 2023
Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej
sobota, 30 września 2023
RÓWNOŚĆ WOBEC PRAWA
Równość wobec prawa uznawana jest za fundamentalną zasadę w międzynarodowym systemie ochrony praw człowieka, prawie wspólnotowym i prawie krajowym. Art. 7 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka stanowi, że „wszyscy są równi wobec prawa”. Podobnie art. 20 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej oraz art. 32 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
Zasada równości wobec prawa jest związana z zasadą sprawiedliwości i poszanowaniem godności ludzkiej. Nie dopuszcza do dyskryminowania lub uprzywilejowania jednostek z jakiejkolwiek przyczyny, do różnicowania i kategoryzowania. Bez wierności tej zasadzie stosowanie prawa, jak również jego stanowienie, nie spełniałoby odpowiednich standardów, przyjętych w demokratycznym państwie.
Joanna Orda
fot. CC0
poniedziałek, 31 lipca 2023
Polskie lato
wtorek, 27 czerwca 2023
PRAWDA I KŁAMSTWO
Gdy uczestniczyłam jako pełnomocnik w pewnej sprawie, z niejakim rozbawieniem obserwowałam przedstawienie zaprezentowane przez stronę przeciwną. Przygotowała prawdziwą, teatralną sztukę. Zadbała niemal o wszystko, realizując napisany przez siebie scenariusz. Dobrała aktorów, rozdzieliła role, przećwiczyła z nimi każdą kwestię. Jak w prawdziwym teatrze. Sęk w tym, że tego scenariusza nie napisało życie, a jak to bywa z fikcyjnymi historiami, po bliższym przyjrzeniu się opowieści można dostrzec, że jest nierealna. Tak też było i w tym przypadku. Zmyślona historia nie wytrzymała konfrontacji z faktami, w efekcie czego wielowątkowy dramat o pogmatwanej fabule zamienił się w żenującą komedię. Mówiąc językiem teatru, premiera przedstawienia okazała się totalną klapą. Strona przeciwna sprawę przegrała. Uzyskałam rozstrzygnięcie niezwykle korzystne dla moich mocodawców.
Nieważne, w jakie słowa zostanie ubrane kłamstwo, nadal będzie kłamstwem. Nieważne, jakie szaty przyodzieje kłamca, nadal będzie kłamcą.
Ustalenie prawdy jest koniecznym warunkiem dla wydania sprawiedliwej decyzji.
Joanna Orda
fot. CC0
wtorek, 23 maja 2023
Państwo i prawo
fot. Joanna Orda |
W traktacie De republica Cyceron definiuje państwo jako oparty na prawie związek obywateli. Ten rzymski mąż stanu uważał prawo za jeden z fundamentów państwa, który razem ze wspólnością pożytku spaja ludzi, tworząc naród.
Współcześnie w zależności od przyjętego punktu widzenia (prawnego, socjologicznego, filozoficznego) odpowiedź na pytanie „czym jest państwo?” może różnić się od siebie.
Najczęściej państwo definiuje się jako organizację społeczną, koncentrując się na istnieniu określonych elementów, tj. ludności, terytorium, suwerenności.
Państwo i prawo są ze sobą nierozerwalnie związane. Prawo ustanawia zasady funkcjonowania państwa i reguluje każdy aspekt jego działalności. Tworzy strukturę organizacyjną. Wyznacza określony porządek i środki niezbędne do jego zachowania.
Prawem podstawowym dla państwa polskiego jest ustawa zasadnicza. Reguluje ona takie kwestie jak ustrój i forma państwa, podstawowe wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela, źródła prawa powszechnie obowiązującego, organy władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa, finanse publiczne, stany nadzwyczajne.
Polska jest demokratycznym państwem prawnym.
Joanna Orda
niedziela, 23 kwietnia 2023
sobota, 22 kwietnia 2023
wtorek, 11 kwietnia 2023
Delikatność pełna siły
fot. Joanna Orda |
Kwitnące wiśnie, obsypane delikatnymi białymi kwiatami, wyglądają przepięknie. Uważa się je za symbol siły. Choć piękne i pozornie delikatne, są bardzo wytrzymałe.
Fundamentalne wartości, leżące u podstaw prawa, również są piękne i pozornie delikatne, lecz mają w sobie ogromną siłę. Istnieją nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach, odporne na negatywne postawy i zachowania. Wskazują kierunek postępowania w najtrudniejszych sprawach. Tworzą tożsamość prawną społeczeństwa. Prawda, dobro i piękno. Uniwersalne i ponadczasowe.
sobota, 8 kwietnia 2023
czwartek, 2 marca 2023
FAŁSZOWANIE DZIEŁ SZTUKI
Podziwiając dzieło znanego artysty, wiszące na ścianie prestiżowego muzeum, mało kto zadaje sobie pytanie: czy to jest oryginał? Czy artystą jest mistrz malarstwa, którego podpis figuruje na obrazie czy mistrz fałszerstwa? Zachwycając się kunsztem artysty, paletą barw, czy kompozycją, niewielu zastanawia się nad autentycznością obrazu. Tymczasem niejednokrotnie zdarzało się, że wystawione obrazy uznanych mistrzów były tak naprawdę doskonałymi podróbkami. Wybitnie utalentowani fałszerze potrafili stworzyć falsyfikaty, których autentyczność potwierdzali znawcy.
Do najsłynniejszych fałszerzy obrazów zalicza się m.in. Hana van Meegerena i Erica Hebborna.
Historia fałszowania dzieł sztuki sięga starożytności. Podrabiane były obrazy, rzeźby i inne przedmioty o walorach artystycznych. Motywacje fałszerzy były różne – chęć zysku, zemsta na tych, którzy nie docenili ich talentu lub i jedno i drugie.
Na przestrzeni dziejów różnie kształtowała się odpowiedzialność fałszerzy. Na gruncie obowiązujących przepisów prawa podrobienie lub przerobienie zabytku w celu użycia go w obrocie zabytkami zagrożone jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Takiej samej karze podlega ten, kto zbywa jako zabytek rzecz podrobioną lub przerobioną. Natomiast obrót sfałszowanym dziełem sztuki jako oryginalnym, jeśli oryginał nie jest zabytkiem, zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, w przypadku mniejszej wagi grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W typie kwalifikowanym ze względu na popełnienie go w stosunku do dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Dzieła sztuki mają niewątpliwą wartość artystyczną i kulturową. Są też przedmiotem intratnych transakcji handlowych. Najcenniejsze dzieła sztuki osiągają rekordowe ceny na aukcjach.
Joanna Orda
fot. CC0