sobota, 20 lipca 2024

Konwencja Bońska

Konwencja Bońska

Stado zebr, wędrujących po bezkresnej sawannie, to niezapomniany widok.

Zebry jako zwierzęta migrujące objęte są ochroną, wynikającą z postanowień konwencji bońskiej.

Konwencja o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt, tak zwana konwencja bońska, została sporządzona dnia 23 czerwca 1979 roku w Bonn. Oryginał konwencji został sporządzony w językach angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim i hiszpańskim. Każda wersja językowa jest jednakowo autentyczna. Przygotowana została również oficjalna wersja konwencji w językach arabskim i chińskim. Polska jest stroną konwencji od 1996 roku.

Zgodnie z postanowieniami konwencji gatunkiem wędrownym jest „cała populacja lub jakakolwiek geograficznie odrębna część populacji dowolnego gatunku lub niższej kategorii taksonomicznej dzikich zwierząt, którego znaczna część osobników w sposób cykliczny i możliwy do przewidzenia przekracza jedną lub kilka granic jurysdykcji państwowej”.

Konwencja posiada dwa załączniki, które obejmują „zagrożone gatunki wędrowne” oraz „gatunki wędrowne posiadające nieodpowiedni status ochronny, co do których istnieje potrzeba zawarcia międzynarodowych porozumień w celu ich ochrony i gospodarowania nimi, jak również te, których status ochronny mógłby stać się bardziej sprzyjający w wyniku współpracy międzynarodowej, nawiązanej poprzez porozumienia międzynarodowe”.

Ponadto konwencja zawiera postanowienia, dotyczące: depozytariusza; wytycznych do porozumień; państw terytorium występowania gatunków wędrownych wymienionych w załącznikach; wpływu na konwencje międzynarodowe i inne akty prawne; rozstrzygania sporów pomiędzy dwiema lub więcej stronami konwencji, dotyczących interpretacji lub stosowania postanowień konwencji; zastrzeżeń ogólnych i szczegółowych; podpisania konwencji; ratyfikacji, przyjęcia i zatwierdzenia konwencji; zmian w konwencji i załącznikach; przystąpienia do konwencji wszystkich państw i regionalnych organizacji integracji gospodarczej niebędących sygnatariuszami; wejścia w życie konwencji; wypowiedzenia konwencji.

Organem decyzyjnym konwencji jest Konferencja Stron, zaś organem doradczym w sprawach naukowych – Rada Naukowa.

Joanna Orda

Przeczytaj również: Konwencja Waszyngtońska

Źródło: Konwencja o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt, https://eur-lex.europa.eu.