niedziela, 21 maja 2017

NISZCZENIE DZIEŁ SZTUKI

Niszczenie dzieł sztuki

Tamtego wrześniowego dnia wybrał się do muzeum bynajmniej nie po to, żeby podziwiać dzieła sztuki. Uzbrojony w nóż wmaszerował do amsterdamskiego Rijksmuseum z zamiarem zniszczenia jednego z najważniejszych dzieł światowego malarstwa. Zanim go powstrzymano, zdołał wykonać 13 cięć nożem, niszcząc w ten sposób powstały w 1642 roku monumentalny obraz Rembrandta "Straż nocna".

Obraz udało się odrestaurować. Kilkanaście lat później ponownie stał się celem ataku kolejnego sprawcy. Tym razem został oblany kwasem. Restauratorzy zmuszeni byli po raz kolejny niwelować uszkodzenia.

Nie jest to jedyny znany obraz, który został uszkodzony czy wręcz zniszczony. Choć dzieła sztuki mają bezsprzeczną wartość kulturową i estetyczną, znajdują się osoby, które zamiast podziwiać kunszt artysty, wolą zniszczyć jego pracę. Motywy sprawców bywają różne, jednak najczęściej wskazuje się na problemy natury psychicznej.

Zgodnie z polskim prawem niszczenie lub uszkadzanie dzieł sztuki jest przestępstwem. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Joanna Orda