sobota, 22 czerwca 2024

Definicja przestępstwa w świetle polskiego kodeksu karnego

Definicja przestępstwa w świetle polskiego kodeksu karnego

Jak wspomniałam w poście Nie ma przestępstwa bez ustawy, polski kodeks karny nie wprowadza formalnej definicji przestępstwa, lecz z treści artykułu pierwszego można wyinterpretować poszczególne elementy jego struktury.

Zgodnie z obowiązującymi rozwiązaniami kodeksowymi o przestępstwie można mówić, gdy zostanie popełniony czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy i zawiniony przez sprawcę. Przez czyn zabroniony rozumie się zachowanie o znamionach określonych w ustawie karnej. Czyn zabroniony o znikomej szkodliwości społecznej nie stanowi przestępstwa. Sprawca czynu zabronionego, któremu nie można przypisać winy w czasie czynu, nie popełnia przestępstwa.

Na gruncie unormowań kodeksu karnego z 1969 roku przestępstwem był czyn społecznie niebezpieczny, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Przez czyn zabroniony kodeks ten rozumiał działanie lub zaniechanie o znamionach określonych w ustawie karnej, chociażby nie stanowiło ono przestępstwa ze względu na brak winy. Natomiast w świetle kodeksu karnego z 1932 roku przestępstwem był czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Kodeks ten nie podawał wyjaśnienia pojęcia czynu zabronionego.

Struktura przestępstwa, wynikająca z treści artykułu pierwszego obowiązującego kodeksu karnego, zawiera najwięcej elementów w porównaniu do uprzednio obowiązujących kodeksów karnych.

Joanna Orda

Przeczytaj również: Kodeksy karne na ziemiach polskich od 1918 roku do dziś

środa, 12 czerwca 2024

Nie ma przestępstwa bez ustawy

Nullum crimen sine lege


Nie ma przestępstwa bez ustawy

Nullum crimen sine lege to jedna z najważniejszych zasad prawa karnego. Znalazła swój wyraz nie tylko w krajowym ustawodawstwie karnym, lecz także w ustawie zasadniczej i aktach międzynarodowych. Podstawą odpowiedzialności karnej – w myśl tej zasady – jest popełnienie czynu zabronionego pod groźbą kary przez prawo (krajowe lub międzynarodowe) obowiązujące w czasie jego popełnienia.

Odzwierciedlenie zasady nullum crimen sine lege zawiera pierwszy artykuł polskiego kodeksu karnego, który stanowi, że „odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia”. Podobne unormowania w tym zakresie można znaleźć również w kodeksach karnych innych państw europejskich. Dla przykładu w niemieckim kodeksie karnym („Eine Tat kann nur bestraft werden, wenn die Strafbarkeit gesetzlich bestimmt war, bevor die Tat begangen wurde”), francuskim kodeksie karnym („Nul ne peut être puni pour un crime ou pour un délit dont les éléments ne sont pas définis par la loi, ou pour une contravention dont les éléments ne sont pas définis par le règlement”), czy hiszpańskim kodeksie karnym („No será castigada ninguna acción ni omisión que no esté prevista como delito por ley anterior a su perpetración”).

Obowiązujący kodeks karny nie wprowadza formalnej definicji przestępstwa, podobnie jak kodeksy karne z 1969 roku i 1932 roku. Z przywołanego powyżej artykułu pierwszego można jednak wyinterpretować poszczególne elementy jego struktury.

Zasada nullum crimen sine lege spełnia funkcje ochronne i daje pewność prawa.

Joanna Orda


Źródła: https://isap.sejm.gov.pl; https://www.gesetze-im-internet.de/stgb/; https://www.legifrance.gouv.fr/codes/texte_lc/LEGITEXT000006070719/; https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-1995-25444.