piątek, 26 kwietnia 2024

W DUCHU BRATERSTWA

W duchu braterstwa

Braterstwo – rozumiane jako więzi społeczne, oparte na wzajemnym szacunku i pokojowej koegzystencji – jest jednym z najważniejszych pojęć w systemie ochrony praw człowieka. Daje temu wyraz art. 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, który stwierdza, że wszyscy ludzie powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa. Razem z wolnością, równością i sprawiedliwością, których geneza sięga starożytności, braterstwo tworzy fundamenty demokratycznego państwa.

Świadome kształtowanie rzeczywistości społeczno-prawnej, wsparcie w działaniu na rzecz wspólnego dobra, znajdowanie elementów wspólnych  – wszystko to sprzyja budowaniu zaufania w stosunkach społecznych.

Joanna Orda

piątek, 19 kwietnia 2024

SZTUKA INTERPRETACJI

Sztuka interpretacji

Interpretując sztukę staramy się uchwycić sens, jaki pragnął nadać swemu dziełu twórca.

Czy te śmiałe pociągnięcia pędzlem na zachwycającym obrazie są wyrazem odczuć artysty? Czy ten pełen subtelnych niuansów i pięknych zwrotów wiersz odzwierciedla przeżycia poety? Czy to zgrabnie skonstruowane opowiadanie o zaskakującym zakończeniu ma jakieś przesłanie?

Interpretacja sztuki sama może stać się sztuką. Niezwykle zajmującą.

Podobnie jak interpretacja prawa.

Interpretując prawo podejmujemy się zadania ustalenia zamierzeń ustawodawcy. Wymaga to doświadczenia prawniczego i umiejętności stosowania specyficznych reguł. Są takie zagadnienia prawne, na tle interpretacji których dochodzi do fascynujących dyskusji pomiędzy wybitnymi ekspertami prawa. Dyskusje te potrafią toczyć się latami, wznosząc argumentację na coraz wyższe poziomy.

Interpretacja prawa ma realny wpływ na jego stosowanie w praktyce.
Joanna Orda

wtorek, 9 kwietnia 2024

WOLNOŚĆ

Wolność jest jedną z najważniejszych wartości, której ochrona wpisuje się w międzynarodowy i krajowy system ochrony praw człowieka.

Choć nie istnieje formalnoprawna definicja wolności, uznaje się, że jest to swoboda jednostki w wyborze własnych zachowań. Źródłem wolności, według polskiej konstytucji, jest przyrodzona, niezbywalna i nienaruszalna godność człowieka, której poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych. Wolność nie wywodzi się zatem z prawa, lecz z natury człowieka jako istoty wolnej. Prawo gwarantuje ochronę wolności i w ściśle określonych sytuacjach wprowadza jej ograniczenia.

Wolność, obok równości i sprawiedliwości, jest jednym z filarów państwa demokratycznego.

Joanna Orda

Wolność

środa, 3 kwietnia 2024

Ochrona gatunkowa zwierząt

Ochrona gatunkowa zwierząt
 

Bieliki to największe ptaki drapieżne żyjące w Polsce.

W myśl rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt objęte są ochroną ścisłą.

Wspomniane rozporządzenie określa gatunki zwierząt, które objęto ochroną ścisłą (z wyszczególnieniem gatunków wymagających ochrony czynnej), ochroną częściową, ochroną częściową, które mogą być pozyskiwane oraz sposoby ich pozyskiwania, jak również gatunki wymagające ustalenia stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu lub regularnego przebywania. Rozporządzenie formułuje zakazy i odstępstwa od zakazów właściwe dla poszczególnych gatunków lub grup gatunków zwierząt oraz sposoby ich ochrony, w tym wielkość stref ochrony. Do rozporządzenia dołączone są załączniki, zawierające zestawienia chronionych gatunków zwierząt.

Joanna Orda


Przeczytaj również: Ochrona przyrody