sobota, 31 grudnia 2022
wtorek, 27 grudnia 2022
Sprawa przed sądem
Prowadzę poważną sprawę przed sądem. Zdobywam jedyne w swoim rodzaju doświadczenia. Wiele jest płaszczyzn prawa, normujących różne materie, lecz najogólniej ujmując, podstawowym kierunkiem działań w każdej z nich jest ustalenie prawdy i wydanie sprawiedliwej decyzji.
fot. CC0
sobota, 24 grudnia 2022
poniedziałek, 12 grudnia 2022
Oczekiwania
środa, 23 listopada 2022
POJEDYNEK
O świcie na leśnej polanie w towarzystwie sekundantów, w samo południe w miasteczku na Dzikim Zachodzie, pod nocnym niebem stepów – w wielu książkach i filmach pojedynki przedstawiane są w widowiskowy sposób jako decydujące starcie dwóch przeciwników. Pojedynki, które miały miejsce w rzeczywistości, niejednokrotnie nie ustępowały fikcyjnym. Stanowiły wręcz kanwę późniejszych opowieści.
W niektórych epokach pojedynkowano się nagminnie, nie zwracając większej uwagi na wprowadzane zakazy i sankcje karne. Powstawało wiele tak zwanych kodeksów honorowych, które regulowały postępowanie od momentu dokonania obrazy przez wyzwanie na pojedynek do samego pojedynku włącznie. Ustawodawstwo różnych państw uznawało udział w pojedynku za przestępstwo, co jednak nie powstrzymywało pojedynkujących się. Czytaj dalej
fot. CC0
sobota, 12 listopada 2022
Oszuści
Oszuści. Zapewne każdy z nas choć raz spotkał w swoim życiu oszusta. Może ktoś uwierzył, że wygrał sporo pieniędzy i musi tylko wpłacić „kaucję”, żeby otrzymać wypłatę, tak jak mówił ten miły pan przez telefon, podający się za przedstawiciela jakiejś dużej firmy, której nazwę tak szybko powiedział, że trudno było zrozumieć. Za to numer konta do wpłaty tej „kaucji” podał wolno i dokładnie, nawet powtórzył dla pewności. Może ktoś wpuścił do domu fałszywego urzędnika, który wmówił mu, że musi natychmiast dokonać jakiejś nowej opłaty zgodnie ze zmianą ustawy o zmianie ustawy lub zapłacić zaległość za wyimaginowaną usługę. Podobne sytuacje zdarzają się każdego dnia.
Sposobów działania oszustów jest tak wiele, że trudno je wszystkie pokrótce opisać. Działają oni w różnej skali – od najdrobniejszych, najzwyklejszych spraw po te najpoważniejsze. Czytaj dalej
fot. CC0
czwartek, 11 sierpnia 2022
Ucieczka z więzienia
Brawurowe ucieczki z więzień, szczególnie tych najlepiej strzeżonych, stanowią wdzięczny temat dla pisarzy, twórców filmowych i mediów. Stają się kanwą porywających filmów, wciągających książek, a nawet efektownych gier komputerowych. Wspomnieć tu można choćby kultowy film z 1979 roku „Ucieczka z Alcatraz” z Clintem Eastwoodem w roli głównej, który opowiada o prawdziwej ucieczce z jednego z najcięższych więzień w Stanach Zjednoczonych. Uważano je za więzienie, z którego nie można uciec. Jak pokazuje życie, nie ma więzienia, z którego nie można uciec. Faktem jest, że realne wydarzenia nie ustępują literackiej fikcji. Niejednokrotnie przebijają ją swoją spektakularnością.
Ucieczka z więzienia w myśl polskiego prawa karnego jest przestępstwem przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. Polega na samouwolnieniu się przez osobę, która jest pozbawiona wolności na podstawie orzeczenia sądu lub prawnego nakazu wydanego przez inny organ państwowy. Czytaj dalej
niedziela, 19 czerwca 2022
Konfrontacja z biurokracją
Kiedy człowieka dotyka osobista tragedia, traci najbliższą osobę, ostatnie o czym myśli to chodzenie po urzędach, wypełnianie sterty wniosków, zbieranie kolejnych zaświadczeń. Ostatnie czego chce to utonięcie w morzu dokumentów, przebijanie się przez gąszcz przepisów prawa, konfrontacja z rozbudowaną biurokracją. Gdy serce mu pęka z rozpaczy, gdy jego świat rozsypuje się na drobne kawałki, gdy tęsknota odbiera mu dech. Chce z godnością i powagą przeżyć żałobę.
Tymczasem zmuszony jest krążyć od instytucji do instytucji, za każdym razem powtarzać to samo, przedstawiać te same dokumenty, wypełniać kolejne formularze. W tym najtrudniejszym dla siebie okresie musi znaleźć wystarczająco dużo siły, by sprostać wszystkim formalnościom. Czytaj dalej
fot. CC0
sobota, 23 kwietnia 2022
piątek, 22 kwietnia 2022
sobota, 16 kwietnia 2022
wtorek, 11 stycznia 2022
(Nie)wykonanie wyroku
Zdawałoby się, że wraz z wydaniem prawomocnego wyroku przez właściwy sąd sprawa jest zakończona. Zdarza się jednak, że przegrany nie chce przyjąć do wiadomości, że przegrał i odmawia wykonania prawomocnego wyroku.
Jakiś czas temu wygrałam sprawę przed sądem okręgowym, skutecznie reprezentując moich mocodawców w trudnym procesie cywilnym. Zapadł prawomocny wyrok. Strona przegrana została zobowiązana do dokonania określonych czynności w zakreślonym terminie. Nie zrobiła tego. Konieczne było podjęcie szeregu różnych czynności wraz ze wszczęciem kolejnych postępowań, żeby doprowadzić do wykonania prawomocnego wyroku sądu i odzyskać koszty.
Spowodowałam, że strona przegrana wykonała wyrok. Dodatkowo została obciążona powstałymi kosztami. Niewykonanie prawomocnego wyroku sądu nie opłaciło się jej. Nie pozwoliłam na zlekceważenie prawomocnego wyroku sądu, chroniącego godność moich mocodawców.
Joanna Orda
fot. CC0