niedziela, 28 lipca 2019

DOBRO I ZŁO

fot. Joanna Orda
fot. Joanna Orda

Dobro i zło. Dwie przeciwstawne siły. Dwa krańcowo różne pojęcia. 
Jedną z fundamentalnych wartości, na których opiera się prawo, jest dobro. 
Jednym z podstawowych zadań, stawianych przed prawem, jest eliminacja zła.

wtorek, 9 lipca 2019

BEZTROSKIE ŁAMANIE PRAWA


Beztroskie łamanie prawa

Odwraca oczy, gdy widzi niesprawiedliwość wyrządzaną obywatelowi. Traci słuch, gdy słyszy jego skargę. Staje się niemy, gdy ma powiedzieć prawdę. Pozostaje bezczynny, gdy musi postąpić słusznie.

Jest zanadto aktywny na innym polu.

Pomaga w uniknięciu odpowiedzialności za czyny popełnione na szkodę obywatela. Namawia innych do zlekceważenia sytuacji, w której łamane jest prawo, czy to ze względu na własny w tym interes, czy interes innej, powiązanej z nim osoby. Usiłuje uniemożliwić skuteczną kontrolę. 

Działa z pełną świadomością, że jego zachowanie jest bezprawne i karalne. Takie wartości jak dobro, prawda i sprawiedliwość są mu zupełnie obce. Beztrosko łamie prawo.

Kim jest?

Zwolennikiem bezprawia uważającym, że nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Osobą, która zapomina, że żyjemy w demokratycznym państwie prawnym. I że niepraworządność nie jest bezkarna.
Joanna Orda


fot. CC0

wtorek, 2 lipca 2019

Co kraj to obyczaj - co państwo to prawo

Co kraj to obyczaj - co państwo to prawo

Podróżując po świecie, można spotkać się z systemami prawnymi różnych państw, niejednokrotnie znacząco różniącymi się od polskiego systemu prawnego. Rozbieżności mogą być znaczące. Inna może być ich struktura, inne kryteria podziału norm prawnych, inne instytucje prawne. 

Najczęściej systemy prawa dzieli się na system prawa kontynentalnego i system prawa precedensowego (anglosaskiego). Obok tych dwóch głównych typów systemów prawa wymienia się niekiedy system prawa skandynawskiego, system prawa zwyczajowego, system mieszany. W poszczególnych państwach mogą występować systemy prawa o unikalnych cechach, wynikających z uwarunkowań historycznych, kulturowych lub geograficznych.

W dobie globalizacji istnieje wiele sytuacji, w których stykamy się z prawem innych państw – czy to na wakacjach, czy na emigracji zarobkowej, czy w pracy wymagającej międzynarodowej kooperacji. Przykładów można podawać tak wiele, jak wiele jest dziedzin życia, regulowanych przez prawo. 

Każde z tych państw posiada prawo w różnym stopniu różniące się od prawa innych państw. 

Można śmiało powiedzieć, że co państwo to prawo.
Joanna Orda


Podobny post:
Precedens

fot. CC0