piątek, 29 czerwca 2018

Łabędzia rodzina

Łabędzie objęte są ścisłą ochroną gatunkową
fot. Joanna Orda

Łabędzie objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

Ochrona gatunkowa zwierząt jest jednym ze sposobów ochrony przyrody. Na temat polskich zapisów ustawowych w zakresie ochrony przyrody można przeczytać w poście Ochrona przyrody, natomiast w poście Konwencja Waszyngtońska – o  konwencji normującej handel dzikimi zwierzętami i roślinami. O polskiej regulacji w zakresie ochrony praw zwierząt można przeczytać w poście Przemoc wobec zwierząt.

niedziela, 10 czerwca 2018

Fundamenty demokratycznego państwa konstytucyjnego


Fundamenty demokratycznego państwa konstytucyjnego


Jakie są fundamenty demokratycznego państwa konstytucyjnego? Co stanowi trzon, bez którego przestanie ono istnieć lub w ogóle nie zaistnieje?

Można śmiało powiedzieć, że podwalinami demokratycznego państwa konstytucyjnego są – wypracowane w efekcie rewolucji mieszczańskich – trzy kluczowe zasady, tj. zasada suwerenności narodu, zasada konstytucyjnych gwarancji praw obywatelskich i zasada trójpodziału władzy.

Zasada suwerenności narodu stanowi, że jedynym suwerenem w państwie jest naród i od niego pochodzi władza. Oznacza to, że naród jest podmiotem suwerenności i źródłem władzy. Jak się zauważa, realizacja praw suwerennych możliwa jest wyłącznie przy istnieniu demokratycznego prawa wyborczego i pluralistycznego systemu partyjnego(1). Polska konstytucja z 1997 roku wprowadza demokrację pośrednią (sprawowanie władzy przez przedstawicieli – wybranych w wyborach) i demokrację bezpośrednią (sprawowanie władzy bezpośrednio – w referendum ogólnokrajowym). Stworzenie konstytucyjnego katalogu praw obywatelskich jest gwarancją ich stałości. Obywatel ma prawo do sądowego dochodzenia tych praw w wypadku ich naruszenia. Podział władzy na władzę ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą ma na celu ograniczenie tej władzy, zapewnienie równowagi i wyeliminowanie nadużyć.

Wartości demokratyczne, będące fundamentem państwa konstytucyjnego, są podstawą więzi politycznych, rozumianych jako więzi społeczne. Więzi polityczne łączą i organizują obywateli. Pozwalają im na pokojową koegzystencję. Przyczyniają się do jedności społecznej w obrębie tej samej przestrzeni i historii(2), do spójności społecznej. To właśnie te wartości stanowią filary, na których opiera się demokratyczne państwo.
Joanna Orda


Podobny post:
Tożsamość europejska

Źródła: (1) K. Krasowski, M. Krzymkowski, K. Sikorska-Dzięgielewska, J. Walachowicz, Historia ustroju państwa, Poznań 1994. (2) A. Bremond, J-F. Couet, A. Davie, Kompendium wiedzy socjologii, Warszawa 2006.