niedziela, 28 maja 2017

CHWILA PRZED BURZĄ

Burza w prawie
fot. Joanna Orda

To zdjęcie zrobiłam chwilę przed burzą.

Burza to jedno z najgroźniejszych zjawisk w przyrodzie. Burza w prawie potrafi być równie niebezpieczna dla państwa. Potrafi zaburzyć jego funkcjonowanie i zniszczyć utrwalone stosunki społeczne.

niedziela, 21 maja 2017

NISZCZENIE DZIEŁ SZTUKI

Niszczenie dzieł sztuki

Tamtego wrześniowego dnia wybrał się do muzeum bynajmniej nie po to, żeby podziwiać dzieła sztuki. Uzbrojony w nóż wmaszerował do amsterdamskiego Rijksmuseum z zamiarem zniszczenia jednego z najważniejszych dzieł światowego malarstwa. Zanim go powstrzymano, zdołał wykonać 13 cięć nożem, niszcząc w ten sposób powstały w 1642 roku monumentalny obraz Rembrandta "Straż nocna".

Obraz udało się odrestaurować. Kilkanaście lat później ponownie stał się celem ataku kolejnego sprawcy. Tym razem został oblany kwasem. Restauratorzy zmuszeni byli po raz kolejny niwelować uszkodzenia.

Nie jest to jedyny znany obraz, który został uszkodzony czy wręcz zniszczony. Choć dzieła sztuki mają bezsprzeczną wartość kulturową i estetyczną, znajdują się osoby, które zamiast podziwiać kunszt artysty, wolą zniszczyć jego pracę. Motywy sprawców bywają różne, jednak najczęściej wskazuje się na problemy natury psychicznej.

Zgodnie z polskim prawem niszczenie lub uszkadzanie dzieł sztuki jest przestępstwem. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Joanna Orda

środa, 17 maja 2017

Wiosna w pełni


Ochrona gatunkowa roślin
fot. Joanna Orda

W czasie wędrówek leśnymi szlakami można zauważyć mnogość gatunków roślin, w tym także tych chronionych. O rozporządzeniu w sprawie ochrony gatunkowej roślin pisałam tutaj .

środa, 10 maja 2017

NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA


Nieznajomość prawa szkodzi

Ignorantia iuris nocet, głosi znana łacińska sentencja. Nieznajomość prawa szkodzi, tak brzmi ona w polskim tłumaczeniu. Jaka jest istota tej sentencji? Wyraża ona zasadę, że każdy, kto naruszył prawo, ponosi odpowiedzialność, nawet jeśli to prawo nie było mu znane. Nie można powołać się na nieznajomość prawa i domagać się w związku z tym braku konsekwencji sprzecznego z prawem zachowania. Jest to jedna z fundamentalnych zasad prawa i podstaw państwa prawnego.

środa, 3 maja 2017

Konstytucja 3 maja 1791 roku

Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 roku

 
Konstytucja 3 maja 1791 roku
 
Konstytucja 3 maja z 1791 roku, zwana też Ustawą Rządową, uchwalona została przez Sejm Czteroletni. Określała zasady ustrojowe państwa.
Więcej na temat Konstytucji 3 maja można przeczytać tutaj .