wtorek, 23 maja 2023

Państwo i prawo

Państwo i prawo
fot. Joanna Orda

W traktacie De republica Cyceron definiuje państwo jako oparty na prawie związek obywateli. Ten rzymski mąż stanu uważał prawo za jeden z fundamentów państwa, który razem ze wspólnością pożytku spaja ludzi, tworząc naród.

Współcześnie w zależności od przyjętego punktu widzenia (prawnego, socjologicznego, filozoficznego) odpowiedź na pytanie „czym jest państwo?” może różnić się od siebie.

Najczęściej państwo definiuje się jako organizację społeczną, koncentrując się na istnieniu określonych elementów, tj. ludności, terytorium, suwerenności.

Państwo i prawo są ze sobą nierozerwalnie związane. Prawo ustanawia zasady funkcjonowania państwa i reguluje każdy aspekt jego działalności. Tworzy strukturę organizacyjną. Wyznacza  określony porządek i środki niezbędne do jego zachowania.

Prawem podstawowym dla państwa polskiego jest ustawa zasadnicza. Reguluje ona takie kwestie jak ustrój i forma państwa, podstawowe wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela, źródła prawa powszechnie obowiązującego, organy władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa, finanse publiczne, stany nadzwyczajne.

Polska jest demokratycznym państwem prawnym.

Joanna Orda