środa, 14 lutego 2018

NAPAD NA POCIĄG


Pociąg wyładowany po brzegi pieniędzmi, luki w zabezpieczeniach i sprzyjające okoliczności – to marzenie każdego rabusia. Dla większości pozostaje ono w sferze wyobraźni. Jednak nie w przypadku grupy doświadczonych złodziei z Wielkiej Brytanii, których precyzyjnie przygotowany napad stał się jednym z największych w historii. W sierpniu 1963 roku obrabowali pociąg pocztowy pomiędzy Glasgow a Londynem. Ich łupem padło 2,63 mln funtów. Napad przeprowadzili szybko, cicho i sprawnie. Każdy z grupy piętnastu mężczyzn miał do wykonania zadanie zgodne z jego złodziejską specjalizacją. Wszystko skrupulatnie zaplanowali. Pociąg został zatrzymany pięć po trzeciej, a już dwadzieścia po trzeciej trzy ciężarówki załadowane były workami z pieniędzmi. Do historii przeszli jako złodzieje-dżentelmeni.

Napad na pociąg pocztowy stał się inspiracją dla filmu The Great Train Robbery z 2013 roku i Dżentelmeni podliczają kasę z 1965 roku. Uważany jest za jeden z najzuchwalszych w historii.

Historia napadu na pociąg pocztowy nie zakończyła się z chwilą jego dokonania. Pościg za złodziejami był nie mniej spektakularny. Obfitował w nagłe zwroty akcji i fałszywe tropy. Nie obyło się też bez ucieczki z więzienia i zaszycia się w ciepłym kraju (w tym przypadku była to Brazylia).

Napad rabunkowy na pociąg jest poważnym przestępstwem kryminalnym, zagrożonym wieloletnią karą pozbawienia wolności. Większość sprawców napadu z 1963 roku została prędzej czy później ujęta, a zrabowane pieniądze nie przyniosły im szczęścia.
Joanna Orda