niedziela, 30 kwietnia 2017

Dwie konstytucje - jedna ustawa


Prawo prasowe


Czytając ustawę Prawo prasowe, można odnieść wrażenie, że w Polsce obowiązują dwie konstytucje, tj. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Dlaczego? Z powodu zapisów w samej ustawie.

W świetle art. 1 przywołanej ustawy "prasa zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej". Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 2 tej samej ustawy "organy państwowe zgodnie z Konstytucją Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stwarzają prasie warunki niezbędne do wykonywania jej funkcji i zadań, w tym również umożliwiające działalność redakcjom dzienników i czasopism zróżnicowanych pod względem programu, zakresu tematycznego i prezentowanych postaw".

Obecnie obowiązująca jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku. Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jest aktem, który utracił moc obowiązującą, ustawa Prawo prasowe nakłada jednak na organy państwowe obowiązek działania zgodnie z tym aktem prawnym.
Joanna Orda  

wtorek, 18 kwietnia 2017

KWITNĄCE KROKUSY


Krokusy, fot. Joanna Orda
fot. Joanna Orda

Łąka obsypana kwitnącymi krokusami wyglądała przepięknie.

W myśl rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej roślin krokusy objęte są ochroną częściową.

Wspomniane rozporządzenie określa gatunki roślin, które objęto ochroną ścisłą (z wyszczególnieniem gatunków wymagających ochrony czynnej), ochroną częściową, ochroną częściową, które mogą być pozyskiwane oraz sposoby ich pozyskiwania, jak również gatunki wymagające ustalenia stref ochrony ich ostoi lub stanowiska. Rozporządzenie formułuje zakazy i odstępstwa od zakazów właściwe dla poszczególnych gatunków lub grup gatunków roślin oraz sposoby ich ochrony, w tym wielkość stref ochrony. Do rozporządzenia dołączone są załączniki, zawierające zestawienia chronionych gatunków roślin.
Joanna Orda


źródło: Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej roślin

środa, 12 kwietnia 2017

SPRAWIEDLIWE PRAWO

Sprawiedliwe prawo stoi na straży wolności, równości i braterstwa

Zgodnie z łacińską sentencją Lex iusta libertati, aequalitati et fraternitati praesidio est, sprawiedliwe prawo stoi na straży wolności, równości i braterstwa.

środa, 5 kwietnia 2017

ZMIANY W PRAWIE


Zmiany w prawie

Zmiany w prawie. Czy są konieczne?

To zależy od konkretnego przepisu prawa: czy jest archaiczny, nieprzystający do rzeczywistości, niejasny, itp. Nie wszystkie normy prawne są dobre. Nie wszystkie są złe. Nie można przyjąć założenia, że prawo jako całość jest złe i trzeba je zmienić. Nie można też przyjąć założenia odwrotnego. Wszystkie uogólnienia w tym zakresie są niewskazane. Prowadzą do nieprawidłowych wniosków. Jeśli mówi się, że prawo jest złe to, jest to uogólnienie. Uogólnienie nie wystarczy, żeby coś stwierdzić ponad wszelką wątpliwość. Jest niedoprecyzowane.

Który konkretnie przepis prawa jest zły? Co szwankuje? Czy faktycznie to przepis prawa jest zły, czy może jest źle stosowany? Gdy odpowiemy sobie na to pytanie, będziemy wiedzieli, co zmienić. Być może zamiast zmian w prawie, potrzebna będzie zmiana w kadrach.

Są takie przepisy prawa, które trzeba zmienić. Zmiany muszą być jednak rozsądne. Przemyślane. Jeśli idą w dobrym kierunku, trzeba je kontynuować. Jeśli w złym - zatrzymać.

Nie warto zmieniać wszystkiego dla samych zmian. Szkoda czasu i wysiłku. Zdarza się, że pożyteczne przepisy prawa zostają zmieniane w nieodpowiedzialny sposób, co prowadzi do zaburzenia stosunków społecznych; tych samych stosunków, które prawo ma chronić. Każda sztuczna ingerencja w wypracowane i utrwalone przez lata stosunki społeczne przynosi złe rezultaty.

Prawo nie powinno zmieniać się zbyt często i zbyt szybko, bo obywatele tracą wówczas pewność prawa. Są zdezorientowani. Nie wiedzą, co mogą zrobić, czego im nie wolno, a co powinni. Robi się zamieszanie. Chaos.

Warto też pamiętać o starym porzekadle: "dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane". Jednym z jaskrawszych przykładów sytuacji, gdy dobre założenia i wzniosłe idee doprowadziły do krwawego terroru, jest rewolucja francuska. Nie zaszkodzi uczyć się na błędach.
Joanna Orda

fot. vanna44