Czytając ustawę Prawo prasowe, można odnieść wrażenie, że w Polsce obowiązują dwie konstytucje, tj. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Dlaczego? Z powodu zapisów w samej ustawie.
W świetle art. 1 przywołanej ustawy "prasa zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej". Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 2 tej samej ustawy "organy państwowe zgodnie z Konstytucją Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stwarzają prasie warunki niezbędne do wykonywania jej funkcji i zadań, w tym również umożliwiające działalność redakcjom dzienników i czasopism zróżnicowanych pod względem programu, zakresu tematycznego i prezentowanych postaw".
Obecnie obowiązująca jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku. Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jest aktem, który utracił moc obowiązującą, ustawa Prawo prasowe nakłada jednak na organy państwowe obowiązek działania zgodnie z tym aktem prawnym.
Joanna Orda